Svet-Stranek.cz
STRÁNKY O MODELECH LETADEL

Jak to všechno začalo:Osobní stránka na adrese: citabria.diskutuje.cz

Jak to všechno začalo

S RC- modely letadel jsem začal před třemi lety a jako asi každý začátečník jsem dělal a dělám spoustu chyb kterých se snažím vyvarovat , někdy úspěšně a někdy neúspěšně.
Mojí první chybou byl nákup mého prvního letadla , měl jsem velké oči a hned jsem zakoupil akrobatický motorový model Čínské výroby.
Osadil jsem ho pěti servy Hitec HS-422 ,motorem MVVS 7,5 ccm a zakoupil RC soupravu Hitec OPTIC 6.
Letadlo jsem za pomocí rad modelářů z místního LMK v Boskovicích celkem úspěšně dal dohromady. O zálet jsem požádal zkušeného pilota a známého maketáře pana Havlíčka který mi vyhověl a letadlo zalétal. Letadlo v jeho zkušených rukách létalo nádherně.
Po tréninku pilotáže na simulátoru jsem se odhodlal k prvnímu letu.
Po předletové přípravě jsem za přítomnosti publika, které tvořila manželka s syn odroloval na start . Odstartovat se mi povedlo a víceméně jsem s letadlem poletoval , až přišla řada na přistání a to se mi nepovedlo a letadlo skončilo v troskách.
Po delší pauze jsem zakoupil podle mě asi nejlepší začátečnický model EASY STAR , přece se nevzdám. S tímto modelem už to bylo o něco jednodušší , modely chytli i mého syna a ze mě se začal stávat více mechanik a sponzor než pilot.
Začali jsme uvažovat o nějakém pokračovacím modelu a protože přece jenom tíhnu ke spalovacím motorům , rozhodli jsme se pro motorový hornoplošník BELLANCA DECALTHON .
Model jsem osadil výbavou z mého prvního modelu. Motor MVVS 7,5ccm jsem po hodně krizových přistáních vyměnil za motor ASP 10ccm. Model létal nádherně a syn už ho ovládal velice dobře , rozhodli jsme se zúčastnit první akce , show MALÁ HANÁ pořádanou místní LMK na polním letišti v Sudicích. Syn denně trénoval , všechno bylo v pořádku , až dva dny před akcí model neřízeně spadnul do pole .
Po chvíli jsme zjistily přítomnost rádia se stejným kanálem ,což se špatně někomu dokazuje , majitel rádia tvrdil že měl vysílač vypnutý , tak jsme z letadlem ve dvou igelitkách odjeli domů. Bylo mi syna tak líto, že jsme druhý den navštívily RC bazar v prodejně JR-model v Brně a zakoupily model S 10 SAKOTA .
Model jsem sice osadil , ale do akce jsme ho nestihly zalétat , tak stál aspoň na stojánce.
S tímto modelem jsme se potom zúčastnily modelářské akce v Litomyšli na letišti Vlkov společně s piloty LMK Boskovice jehož jsme se staly členy. Na této akci syn s úspěchem odlétal .
Pro sezonu 2009 už připravujeme nová letadla, která už bych tady chtěl prezentovat.

JARDA